ČESKÁ REPUBLIKA: Fenomenální vítězství generace 21. století
Kolega Template už glosoval víkendové volby z pohledu politických stran, nicméně zůstali jsme našim čtenářům dlužni analýzy společenské. Tímto článkem se to pokusím napravit – to, čeho jsme o víkendu byli svědky, totiž je změna naprosto nesrovnatelná s ničím, co se stalo od roku 1992.
Musím říci, že když jsem za svou volební urnou jel zhruba šest set kilometrů, doufal jsem, že to bude aspoň k něčemu dobré. A bylo se na co dívat! Výsledek, kterého jsme byli svědky, přinesl totiž úplně novou politickou realitu. Nejde mi ani o nové strany, ani o to, že 114 ze dvou set poslanců v lavicích ještě dosud nezasedlo. Jde mi o několik otázek, které zatím nebyly v médiích vyřčeny příliš nahlas, jakož i několik dalších aspektů nově vzniklé situace. První a nejdůležitější věc je, že ODS, TOP09 a (bohužel) VV dostaly obrovský politický mandát, který, pokud aspoň trochu využijí k tomu, co slíbili, změní nazírání občanů České republiky na politiku. Tyto volby totiž především byly živoucím důkazem skutečnosti, že když se občané zapojí do demokratického procesu, mohou přinést i velmi radikální změnu.
Druhá neméně důležitá věc je, že těmito volbami – nestydím se to říct – nastala nová epocha, která bude mít své problémy jako každá jiná, stejně jako svá pozitiva, ale jedno je jisté – stojíme na začátku něčeho, co je nepředvídatelné, co neznáme a co budeme muset aktivně tvořit, co za nás neudělali jiní. To je něco, čeho se tak strašně obává Václav Klaus a s ním i většina voličů ne pravice, ale právě ČSSD a KSČM. Věci Veřejné, coby krajně netransparentní a podivnou populistickou skupinu beru jako nutné (ale pozor: prosystémové) zlo, které patří ke každé době. Věci Veřejné jsou pro dnešní politiku něčím, co byla ve svých počátcích (mám na mysli ty v devatenáctém století) ČSSD. Tedy něco, s čím nesouhlasím, ale co holt přitahuje jistý typ méně přemýšlivých lidí, který tady byl už od starověku (o takových psal už Aristotelés) a který tu bude vždy. Zatímco ČSSD je enfant terrible dvacátého století, VV jsou enfant terrible století jednadvacátého. Sice podle mého názoru na výzvy světa odpovídají špatně, ale odpovídají na výzvy dnešního světa, na rozdíl od ČSSD nebo KSČM, které řeší problémy typické pro druhou, resp. v případě KSČM první polovinu 20. století.
Na výzvy současné doby stejně tak odpovídá TOP09 i reformovaná ODS, ať si o ní pan prezident myslí, co chce. Umím si představit, že za deset-patnáct let budou hlavními, proti sobě stojícími formacemi ve Sněmovně ODS/TOP09 na jedné straně a Věci Veřejné/Strana Zelených na straně druhé. Zelení mají některým levicově orientovaným voličům postmoderní doby rozhodně co říct a to, že vypadli v těchto volbách, vidím jen jako dočasnou věc – na rozdíl od KDU-ČSL, která je mimo parlament podle mého názoru definitivně, Zelení se mohou vrátit. Právě první krok k utvoření nové politiky 21. století ovšem byl proveden o víkendu, protože nutné změny k tomu, aby fungovala (zefektivnění pensijního systému, zdravotnictví, školství, atd.) může případná vláda ODS-TOP09-VV nastolit (v tomto jejich programy nekolidují) a mezitím za další čtyři roky vymře další část komunistů a socialistů 20. století. Budou-li volby z roku 2010 znamením zásadní reformy českého stranického systému, dočkáme se toho, že budeme mít politiku coby arénu protichůdných názorů, některých chytřejších a některých hloupějších, ale všechny se budou týkat současnosti. Nemohu si pomoct, ale ČSSD, o KSČM nemluvě, jsou v dnešním světě se svými programy a se svou orientací asi tolik anachronické, jako koňští handlíři v době překotného rozvoje železnice a automobilového průmyslu.
Na rozdíl od názorů jiných, kteří tvrdí, že je lepší “známé zlo” v podobě KSČM nebo ČSSD před “zcela neznámým a nečitelným zlem” Věcí Veřejných si troufám tvrdit, že tito lidé asi jednak pozapomněli, co komunisté v českých zemích napáchali, jakož asi i málo poslouchali Paroubkův normalizační slovník. Poukazuje-li někdo na to, že za VV stojí mafie, pak říkám, že radši bych měl ve vládě Al Caponeho, než Paroubka, Pecinu, Tvrdíka nebo Falmera (pardon – pana Filipa). V tomto víkendové volby posloužily víc než dokonale.
PS: Aby nevznikaly nějaké jurodivé spekulace, autor je volič TOP09.
Komentáře
eM
Trochu nechápu, jak se tolik lidí mohlo nechat ovlivnit fenoménem zvaným TOP 09. Proč volit stranu, kde je spousta přeběhlých a silně kariéristických lidovců, a které de facto šéfuje jeden ze symbolů korupce v Čechách, totiž pan Kalousek. Její program je zajímavý a přitažlivý, ten se dá přijmout, ale osobnosti této strany a způsob jakým vznikla jako přijatelné a důvěryhodné tedy rozhodně neshledávám.
jen se smějte Paroubkovi, smějte se chudým, hendikepovaným, starým lidem, protože středopravice se vysměje zase vám.
ještě si na Paroubka vzpomenete. Zatím v pohodě, rodiče zaplatí studia, cestování, zatím mají na jídlo. ale co potom ?
Vidím to na svém synovi, bakalář nějakého divného oboru - kulturologie, pokračuje dál. Dělá chytrého, pořád žvaní, taky volil TOP a chodí ne tento web. Nevím, jestli ho ty řečičky uživí a na normální práci školu nemá. Ale hlavně, že cestuje a poučuje nás s manželkou jak jsme nemožní, protože volíme paroprase
Co se týče Vašeho syna - je to na jeho zodpovědnost. Když se neuživí v oboru, najde si práci, třeba méně kvalifikovanou, jinde. Tak to zkrátka chodí. A propos Vašeho úšklebku vůči "těm cestovatelům", zkuste to taky, vyjeďte někam do zahraničí na rok žít a pak se vraťte. Vsadím se, že taky pochopíte, že Paroubek i celá jeho ideologie jsou k ničemu. Jenže to byste nesměl být pohodlný domased zvyklý na pečené holuby v ústech, že...
Já cestovat nemůžu, kdo by to asi platil synovi ty jeho rajzy ? Já jsem rád, že se dostanu v létě na 14 dní k moři do Chorvatska.
Jenom aby vy jste jednou na to Chorvatsko měl, víte. A ne od rodičů, ale vydělané
A k čemu podle vás taková kulturologie je dobrá ? Chápu, že musí existovat i humanitní obory, ale tohle už je jenom výroba dalších žvanilů. Jenomže když jsem mu říkal, ať jde na něco pořádného, tak jsem byl směšný, no.
Kulturologie. No tak by to mělo být, tak bych si to představoval, ale co jsem měl možnost hovořit s několika kulturology u nás, tak pro obranu evropy nic neudělají, spíše naopak. Jejich základní pohled vychází z kulturního relativismu a tam je kámen úrazu. Jestliže jsou všechny kultury světa stejnohodnotné, tak proč by chom se měli bránit např. před radikálním islámem? Když má stejnou hodnotu jako náše kultura? Jim bych obranu svobody a západních hodnot opravdu nesvěřil, vím o čem mluvím, mluvil sem s nimi na tato témata nespočet hodin...Jen pro informaci, jsou to příznivcu těchto uskupení: Strana zelených (ovšem jejich názory jsou ještě víc radikální), Humanistická strana(jednostrané odzbrojení), Nezákladnám, Neradaru, Greenpeace,...
jasně že neznám všechny kulturology, takže mě berta s rezervou, bylo by to falešné zobecnění, pokud bych trval na tom, že pokud jich několik znám, tak jsou všichni takový :-)
ad volič ČSSD
Tak svému milému synovi toto cestování neplatte a at si jde na brigádu, když chce cestovat. To dá rozum...
Karel S
Jinak samozřejmě bych se dost divil, kdyby třeba policie zaměstnala takového toho postmoderního levicového kulturologa, protože ten by jí byl houby platný. Proto opravdu profesionální kulturolog by snad neměl mít problém najít práci, ať už u policie, nebo v justici, v agenturách a úřadech zabývajícími se integrací imigrantů, atd.