SPOLEČNOST: Trauma neobohacuje
Roky jsem přemýšlel nad tím, z jaké strany uchopit toto velmi vážné téma. Většina lidí, kteří prošli traumatickými kolektivními situacemi má tendenci těm, kteří to nezažili, zakazovat zpochybňování jejich činů, případně je znevažovat – a zároveň na základě svého traumatu říkat ostatním, že bylo sice tvrdé, ale obohatilo je. Mám za to, že se tito lidé hluboce mýlí.
Vybavuji si rok 1990, respektive první roky po pádu totality – byl jsem tehdy ještě dítě, ale už jsem se dost zajímal o politiku, jak to z mého pohledu bylo možné. Říkalo se, že teď, na cestě zpět do Evropy, jim (těm na Západě) přinášíme něco, co oni nemají – zkušenost s totalitním režimem. Jedním z nejjasnějších příkladů tohto přístupu bylo vystoupení Václava Klause na ekonomickém fóru v Davosu, kam nepřijel poslouchat, ale poučovat. Nemá ovšem smysl dávat vinu Klausovi – toto přesvědčení tehdy sdílela velká část české společnosti a bohužel sdílí dodnes; on jen tlumočil většinový názor země, z níž pocházel. Troufl bych si říci, že tento názor je mylný, a to zejména z toho důvodu, že zdůrazňuje prožité trauma bez ohledu na pravděpodobnost jeho výskytu.
Fakt je ten, že člověk, který už v totalitním režimu jednou žil, bude velmi citlivý na jakékoliv nové pokusy o totalitní nadvládu. Problém ale spočívá v tom, že u toho to zpravidla nekončí – takoví lidé často slyší “trávu růst” i tam, kde žádné nebezpečí nehrozí, a jejich přístup tak získává značně paranoidní rysy. Je zároveň i pravda, že takový člověk, pokud nová totalita přijde, bude mnohem lépe vybaven k takovým aktivitám jako je konspirace či odboj proti režimu, než člověk, který žádnou totalitu ještě nezažil. Takový totiž často končí tak, jako skončil legendární norský hrdina Max Manus v počátcích své odbojové kariéry, kdy byl sice nadšeným vydavatelem ilegálního tisku, ale zároveň těžce naivním a neznalým toho, co všechno proti němu režim může použít. Samo sebou, netrvalo dlouho a chytilo ho Gestapo. Člověk s totalitní minulostí by s velkou pravděpodobností jeho chyby neudělal, to se musí přiznat. Problém je ale v tom, že lidé, kteří nějakou totalitní minulost mají, zpravidla podobně, jako ti, kteří bojovali ve válečných konfliktech, neumějí žít v míru. Stín toho, co zažili, je natolik silný, že jim dává silnou konkurenční nevýhodu ve srovnání s těmi, kteří jsou od podobného traumatu “čistí” – nejsou schopni jít odvážně do některých věcí, do kterých jdou ti ze svobodného světa, v důsledku čehož jsou neefektivní. Klasickým příkladem takového posttotalitního syndromu je Polsko, klasickým příkladem toho postválečného je Srbsko. Mnoho Poláků nedokáže žít jinak, než minulostí, mnoho Srbů nedokáže žít jinak, než ve sžírající nenávisti proti Chorvatům, Bosňákům, Albáncům, Maďarům, Evropě, Americe, Západu jako celku, homosexuálům, Židům a kdo ví proti komu ještě. Přehnaná opatrnost nebo přehnaná nenávist v důsledku posttotalitního nebo postválečného syndromu má dva společné jmenovatele – první: takovým lidem utíkají příležitosti před očima; druhý: sami nemají šanci přijít na to, že se pletou a že to, že jsou paranoidní. Jak říká ono klasické úsloví: “To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně nejdou”.
Co, z nějakého podivného důvodu, lidé s těmito syndromy nedokáží, je identifikovat blížící se riziko. Na jedné straně jsou přecitlivělí tam, kde nic nehrozí, na straně druhé jsou zcela apatičtí vůči riziku pro svobodu a všechny společně uznávané hodnoty jako “dobré”, což plyne právě z jejich paranoie. Opět posloužím příkladem z Polska – generace Solidarności a protikomunistických bojovníků se nedokázala přenést přes neexistenci nepřítele, až stvořili dost zvrácený společenský systém, který hledá “komunistu” v komkoliv, kdo není volič PiS. Samým antikomunismem, jakkoliv chvályhodným, šlo-li by o odpor proti skutečným komunistům, způsobili, že je ve školách povinný katechismus, kdo na něj nechodí je šikanován, lidé křtí, konfirmují a biřmují děti “aby neměly problémy”, třebaže ani rodiče, ani děti s tím, co ty obřady znamenají, nesouhlasí či se zakazuje se umělé oplodnění. Situace v polské společnosti je dnes bez přehánění tam, kde bylo Německo v roce 1930, tedy v podobě “demokratický, leč slabý stát, který neumí vůbec nic udělat s tím, že mu pod rukama roste ‘stát ve státě’ složený z fanatických extremistů s vlastní paramilitaristickou silou”. Zatímco v Německu demokracie prohrála, díky EU, NATO a internetu se v Polsku snad udrží. Jedna z nejlepších teorií o tom, jak vzniká politická nestabilita a ohrožení demokracie, je od Fareeda Zakarii. Zakaria v knize “Budoucnost svobody: Neliberální demokracie v USA i ve světě” píše, že demokracie je neohrozitelná, pokud je HDP na hlavu větší, než 9000 USD; mezi 6000 a 9000 USD přežijí 2/3 demokracií, mezi 3000 a 6000 USD demokracie získávají nějakou šanci na přežití, pod 3000 nepřežije žádná. Vojvodství, kde PiS suverénně vyhrává každé volby a kde je tento extremismus nejsilnější (Świętokrzyskie, Podlaskie, Podkarpackie, Lubelskie), mají v průměru HDP na hlavu 8136 USD, přičemž Lubelskie má jen 7687 USD. Není náhodou, že nejvíce extremismu a politické nestability pochází právě odtamtud. V těchto částech Polska také najdeme názory jak vystřižené z Afghánistánu – typu “Západ je morálně zkažený, shnilý, největší nebezpečí přináší liberalismus a přichází ze zpoza Odry”, a podobně. Lidé tam žijící jsou zároveň z celého Polska nejvíce poznamenaní jak komunistickým režimem, tak druhou světovou válkou. Je to jen náhoda, že těm lidem nevadí v podstatě efektivní vytvoření nové diktatury, ale zato nebezpečí vidí ve svobodě? Myslím, že to náhoda není a poměrně důsledně to poukazuje na princip, o němž mluvím – že traumatický prožitek je pro život v době míru jednoduše špatný, nežádoucí a lidé, kteří ho mají za sebou, jsou méně kvalifikovaní pro efektivní vládnutí než ti, kteří žádnou totalitní nebo válečnou zkušenost nemají.
Tak, jako totalitní zkušenost naučí lidi až přehnané opatrnosti, válečná zkušenost jim dá apatii k násilí a výrazně sníží cenu lidského života v očích takového člověka. Ten, kdo válku nezažil, je statisticky mnohem méně náchylný k tomu říct, že na životě jednotlivce nesejde, než ten, kdo jí prošel. Pokud ceníme hodnotu lidského života tak vysoce, jak to o sobě tvrdíme, vidíme, že zkušenost s válkou je zde spíš na škodu, než aby přinášela nějaké ponaučení. Ona možná tedy i ponaučení přináší, ovšem za cenu vyšší, než jakou nabízí. Právě proto je také tak obrovská propast mezi argumenty lidí, kteří zažili druhou světovou válku a těmi, kdo žili odjakživa ve svobodném světě například na téma poválečných masakrů na německy mluvícím obyvatelstvu. Ten, kdo válku zažil, se zpravidla upíná ke kolektivní vině a říká, že i kdyby došlo k nespravedlnosti, šlo o “spravedlivou odplatu”. Takový člověk se pořád na událost dívá očima toho, kdo viděl mnoho lidí umírat násilnou smrtí, případně sám se k násilné smrti jiných přičinil. V důsledku toho ztratil onu posvátnou hrůzu ze smrti a zábrany před ubližováním jiným, ve smyslu jednotlivcům.
Klasický morální imperativ nám dává do vínku myšlení, které oceňuje zkušenost starších před kritikou mladších, ovšem ten, kdo tento imperativ vymyslel, nepočítal především se dvěma aspekty – 1) aby si mladí našli informace, nepotřebují staré, stačí si přečíst nějakou všude dostupnou knihu, nebo se podívat na internet; 2) v důsledku totalitarismů a válek nevídaného rozsahu ve 20. století se naprosto převrátilo na ruby to, kdo má z morálního hlediska nárok na to koho poučovat. Kdysi to byli starci, kteří v důsledku svých zkušeností měli přirozenou autoritu k poučování mladých, kteří svou horlivostí a nezkušeností dělali chyby; dnes to jsou mladí, kterých zkušenosti se svobodným světem, tedy zkušenosti, které se počítají, mnohonásobně převyšují zkušenosti těch starých. Dnešní staří prožili většinu svého života v panoptiku, které s reálným světem a jeho přirozenými hodnotami nemělo prakticky nic společného, proto jejich hodnoty, na nichž si postavili život, v dnešním, normálním světě nefungují. Mohou tedy tito lidé očekávat automatickou autoritu ve věci svých životních zkušeností? Pochybuji o tom. Jejich životní zkušenosti co se fungování společnosti týče nejsou nepodobné těm, které měli Izraelci vyvedení z egyptského otroctví – a jak víme, už ve Starém zákoně je velmi moudře napsáno, že svobodnou společnost tito lidé nikdy nemohli vytvořit.
Myšlení, které říká, že prožité trauma dává člověku něco navíc, přidanou hodnotu, skrze kterou se stane váženějším ve svém okolí, je poměrně falešné, protože dává člověku zbytečné iluze o vlastní důležitosti. V krajním případě jsou podobné myšlenky dokonce i nebezpečné, protože jsou-li akcentovány dostatečně nahlas a často, vedou k destabilizaci jinak funkčního demokratického řádu – tak, jako se to stalo v Polsku. Je tedy nasnadě si položit důležitou otázku: mají ti, jejichž lidské hodnoty byly tolik pokřiveny, právo na to, vytvářet hodnoty mladším?
Komentáře
Samozřejmě, že pokud bychom chtěli zkoumat krajní meze naší "historické zkušenosti", tak můžeme vidět hlavně negativa. Já se osobně ale domnívám, že minimálně má generace "husákových dětí", která si revoluci prožila v sedmnácti, byla komunismem líznuta jen tak akorát, aby jej zlehka ochutnala, věděla přibližně o čem to je, ale hlavní část života už prožila v posttotalitě... Naši rodiče a prarodiče se komunistického stigmatu skutečně asi zbavit nedokáží, ale pro nás to naopak může znamenat velmi hodnotnou životní zkušenost. Velmi často jednám s cizinci a zcela jasně vidím, jak jim něco takového chybí. Naprosto nechápou, co je to "totalitní myšlení", nechápou, že jej v jistém směru v podobně dnešní "politické korektnosti" a dalším podobným vynálezům sami pomáhají budovat. Nebo snad máš jiné vysvětlení, proč u nás těmto moderním trendům pšenka kvete v evidentně mnohem menší míře, než na Západě?
Komunismus nás mnohému naučil, i když jsem už hodně zapomněli. Třeba skepticismus. Myslím, že má generace se vyznačuje celkem slušnou odolností proti módním trendům (boj proti oteplování, proti monopolům, za světový mír...), větší, než stejná generace na Západě. Samozřejmě, nesmí se to přehánět, ale kdo je dokonalý.?
Nemusím připomínat, jak je zde mnohem více oblíbeno USA, než na Západě. Důvody jasné, že je to pozitivní, to snad též.
Komunismus nás též naučil úctě k autoritám. Máme ji asi moc, ale myslím, že jistá špetka ochoty respektovat autority je nutná. Samozřejmě, že je třeba v takovém případě vztah oboustranně uctivý a vzájemně se respektující, v čemž pokulháváme.
Jistá skepse a i strach z Ruska - to je dle mého názoru též pozitivní fakt. Na Západě jsou v tomto ohledu neskutečně naivní. Kdo někdy v Rusku byl a poznal "širokou ruskou duši", ten zná tu jejich bolest ze ztráty velmocenského postavení.
Bohužel, v tom nejdůležitějším se stále více přibližujeme Západu. Podle mého názoru je velkým a tragickým současným problémem všeobecné přesvědčení, že blahobyt je možné si odhlasovat. Když pozoruji masové demonstrace v Řecku a Francii, jen kroutím nechápavě hlavou. U nás v 90. létech panovalo unikátní přesvědčení, že je možné se do toho opřít, a když bude člověk šikovný a schopný, může udělat díru do světa bez toho, že by se spoléhal na druhé či na stát.
Nesouhlasím s tvým náznakem, že bychom Západ svou zkušeností nemohli obohatit. Právě naopak. Myslím, že ta zkušenost je v jádru prospěšná. Samozřejmě, že se stále ještě máme mnoho co učit, ale na druhé straně, zas tak špatně na tom nejsme. Naší chybičkou je nedostatečná občanská hrdost, ale s ohledem na křížkovací fenomén v posledních volbách se možná blýská na lepší časy.
Problémem Západu je obrovská sebestřednost a neschopnost naslouchat.
Pamatuji na diskusi s jistým italským inženýrem, který mne přesvědčoval, jak je ten komunismus dobrá věc, protože u nich na vesnici prý funguje. Marně jsem mu vysvětloval, že mezi státem a vesnicí je jistý rozdíl. Prý jsme u nás ten pravý komunismus neměli.
Pamatuji na svůj rozhovor s jakýmsi italským klientem, který se mne zeptal, jak dlouho nám bude trvat, než se zbavíme komunismu v nás. Souhlasil jsem, že je to úkol na generace, ale prohlásil jsem (bylo to v době začínající krize v Řecku), že se sice musíme lecčeho zbavit, ale když se dívám do Řecka, i oni mají podobné komunistické myšlení hluboko v sobě zažrané. Ital se na mne zhnuseně osopil, jak si prý dovoluji kritizovat kolébku demokracie. Opáčil jsem, že nevidím důvod nekritizovat zemi, která teprve před pár lety s velkou slávou zavedla katastr nemovitostí, který u nás máme několik staletí.
Nerozešli jsme se v dobrém.
Ano, dnešní doba je paradoxním v tom, že nám "starci" nemohou příliš dát. Ale to není jen otázka postkomunistických zemí. Vývoj je prostě tak obrovský, nejen v technologii, ale i v morálce, že poučování našich babiček vnímáme s úsměvem.
Každopádně děkuji za zajímavý článek, doufám v plodnou diskusi plnou podnětných postřehů:)
pavt
Ty v mnohém naznačuješ, že jak na Západě, tak zde jsme vlastně stejní a máme podobné problémy. To plně podepisuji. Nemyslím si, že bychom byli nějací lepší, zkušenější jen proto, že máme za sebou komunismus a 1968. Na druhé straně si ale nemyslím, že bychom byli zas nějak výrazně horší. On ten západ, to není jen to skvělé Švédsko, Norsko, či Nizozemí, případně Německo, ona je to i Francie, Itálie, Španělsko. A já si v tomto kontextu prostě myslím, že jsme průměrní. Což samozřejmě není výhra, je třeba se snažit o víc, ale nemá smysl se stále kopat do zadku a sypat si hlavu popelem. Nejsme zas tak špatní, jak se nám někteří intelektuálové snaží namluvit
Přeci jen, trvám na svém názoru, že Západ absolutně nehodlá východní Evropě naslouchat. Zatímco u nás panuje vcelku shoda, že se máme co učit, oni si vůbec nepřipouští, že bychom jim snad měli co říct, dá se říci, že slavné "propásli jste příležitost mlčet" je všeobecně uznávané dogma. Jenže to je právě chyba. Jak jste správně poznamenal, v politické korektnosti atd. jsme možná skutečně napřed, protože to vypadá nadějně, že na Západě konečně prohlédnou. Snad i s globálním oteplováním. Ty zmiňuješ naši zaslepenost ohledně sudetských Němců - mám jiný názor, už jsme to probírali, každopádně, to přeci vůbec není srovnatelné. SN je uzavřená kapitola, za pár let to nikoho nebude zajímat. Už to nelze změnit. Multikulturalismus je aktuální problém ovlivňující naši budoucnost. A v tomto (paradoxně) máme my možná "modernější" názor - i díky komunismu...:-)
Co se výkupů PVC lahví týče - fakt, že není bordel je samozřejmě pozitivní. Otázka ale je, zda je to skutečně ekologické. Kdysi jsem četl článek, že to paradoxně při započítání všech faktorů (spalená nafta, nutnost třídění, vymývání atd.) vůbec ekologické není... Já jsem v tomto spíše věrný zásadě, že ekologie se má dělat zásadně při zvážení všech skutečných přínosů a nákladů toho kterého nápadu...
Monopoly-to je na velkou diskusi. Dnes je vývoj opravdu drahý a málokdo si ho může dovolit. Má to prostě pozitiva i negativa, jako vše.
Ještě k tomu, že jsme my "husákovci" pasivní. Nevím, zda jsme pasivnější něž naši vrstevníci na Západě, rozhodně jsme pasivnější, než mladší generace, ale to je přirozené. Když je člověk starší, uvědomuje si souvislosti, vidí, že nic není tak jednoduché, jak se zprvu zdá.
Nechci zpochybňovat Tvé zkušenosti z cizích zemí, ale přeci jen mi připadá, že jsou dost ovlivněné akademickým prostředím, kde se obvykle pohybuješ. Přeci jen, na Západě mezi "normálními":-) lidmi vládne skepse též dost a dost...
Add MCDonalds->To se u vůbec u nás nedá srovnávat. Zde je stále jídlo v restauracích velmi levné a především polední menu je "za pusu". Všude jinde je MCDonalds to nejlevnější, co se dá sehnat. A mimochodem, to menu stojí cca 115Kč, což je sice víc, než jinde, ale není to 350. Za to byste se přejedl tak, že by Vám hamburgery lezly i z očních důlků:-)
Co se Iráku týče-na rozdíl od Vás jsem v Iráku byl(jako kluk) a vím, jak se tam lidé báli. Před 1989, kdyby nám někdo nabídl, že nás za 50 tisíc mrtvých (číslo je asi přehnané) zbaví komunistů, věřím, že by většina byla pro. Že tu šanci Iráčané nejsou schopni využít, je tragédie a chyba, ovšem především jejich... Chyba Američanů je ve snaze implementovat demokracii v zemi, která na ni prostě nemá.
pavt
pavt
S tím výkupem lahví - on ten pořádek na ulicích stojí za to, věř mi :) je to možná neekologické, ale ten pocit, že nežiješ na smetišti, stojí i za nějaké to CO2 navíc.
Co se týče pasivity, nemyslím si, že by klesala s věkem. V západních zemích, s životem ve kterých mám nějaké zkušenosti (Norsko, UK, Nizozemí) je běžné, že různé spolkování a komunitní aktivita vydrží až do smrti, lidé se organizují v různých klubech, zájmových spolcích a tak... a taky nemají v sobě takové to "to se mě netýká, na to nesahám". To je opravdu jen v postkomunistických zemích, a Čechy sice může utěšovat to, že jinde je to horší, ale zároveň by je to nemělo nechat ustlat si na vavřínech...
Jestli na to máte nějaký názor, tak ho prosím napište.
Scorpion
A teď si to převeďte na EU. Mnoho malých států v EU pochopilo (a Nizozemí mezi prvními, však to zná z domova) pravý smysl tohohle - čím víc pravomocí na nadnárodní úrovni, tím z jejich hlediska lépe, protože tím víc se podaří kontrolovat Francouze, Němce, Italy či Angličany. Malí mohou mít v Evropě různé zájmy, ovšem ten jeden jediný sdílí na 100 % všechny - nebýt převálcovaní těmi velkými. To je něco, na čem nemusejí dělat kompromisy, to prostě všichni vědí a kdyby si udělali vlastní konferenci, tak se na tom jednoduše shodnou. A právě tak ale funguje Evropská unie, hlasování v Radě, tak by fungoval federální model - čím větší je stát, tím menší má sám pravomoci. Samozřejmě, že velký stát je vlivný, ale vliv má jen takový, jaký mu malé státy dovolí. Ty by si měly uvědomit svůj potenciál - že si ho některé neuvědomují, je spíš jejich problém, než vina systému. Zkrátka sečteno a podtrženo, my Evropané potřebujeme nad sebou nějakou tu Beatrix (analogicky), která bude zaručovat, že máme všichni, k čemu se odvolávat, a že máme důvod, proč, jsme-li velcí, neutiskujeme malé, a jsme-li malí, nezvyšujeme si sebevědomí zbytečnou obstrukcí.